Mies Logistilan takana: Rauno, kiinteistömies iänikuinen
Rauno on yksi Logistilan perustajista ja kokenut kiinteistöalan ammattilainen, joka vastaa toimitilavälityksestä pääkaupunkiseudulla. Yli 40 vuoden ura kiinteistösijoittamisen ja toimitilamarkkinoiden parissa on tuonut hänelle laajan näkökulman alaan ja arvokkaita asiakaskohtaamisia.
Mikä on toimenkuvasi Logistilalla ja miten olet tähän tehtävään päätynyt?
- Vastaan Logistilan toimitilavälityksestä pääkaupunkiseudulla, hyödyntäen yli 40 vuoden kokemustani kiinteistösijoittamisesta ja toimitilamarkkinoista. Aloitin urani Osuuspankkien Keskuspankissa ja toimin myöhemmin Starckjohann-konsernin kiinteistösijoitusyhtiön toimitusjohtajana. Olin yksi LogisTilan perustajista vuonna 2012 ja johdin yhtiötä vuoteen 2024 asti.
Mitkä ovat työsi parhaat puolet?
- Työni parhaita puolia ovat kiinteistömarkkinoiden dynaamisuus, merkitykselliset asiakaskohtaamiset ja mahdollisuus löytää asiakkaille juuri heidän tarpeisiinsa sopivat toimitilat. Pitkä kokemus alalla antaa laajan näkökulman markkinoihin ja auttaa ratkomaan haastaviakin tilanteita. Lisäksi on palkitsevaa nähdä, kuinka toimitilamarkkinat kehittyvät ja miten oma työni vaikuttaa yritysten kasvuun ja menestykseen.
Mikä on ollut mieleenpainuvin toimitilakohde, jonka olet välittänyt?
- Koko Suomen kattava toimipaikkojen etsintä eräälle vähittäiskauppaketjulle. Siinä tutustui Suomen paikkakuntiin syvällisesti.
Mikä on lempimottosi tai sanonta, jota noudatat työssäsi?
- Minulla ei ole mitään yhtä lempimottoa, mutta ihmisten kunnioittaminen on minulle tärkeää.
Miten tasapainotat arkea vapaa-ajallasi?
- Liikunta, luonnon tarkkailu, penkkiurheilu, lukeminen ja lenkkeily koiran kanssa ovat minulle hyviä rentoutumiskeinoja.