Asiakastarina: Ydinkeskusta vaihtui Sörnäisiin – Lago Kapital muuttaa Hämeentielle
11.06.2018
Lago Kapital Oy on arvopaperilainojen ja arvopaperivakuudellisen rahoituksen välittäjä. Yhtiö on pankkiriippumaton toimija ja ainoa täysin osakelainaukseen erikoistunut yhtiö Suomessa. He olivat etsineet uusia toimitiloja Helsingin ydinkeskustasta, löytämättä kuitenkaan sopivia.
Yrityksessä oli tehty uuden tilan löytymiseksi jo paljon töitä: he olivat kartoittaneet itse ydinkeskustan toimitiloja, olleet yhteydessä useampaan tilan omistajaan ja käyneet katsomassa useampia vaihtoehtoja. Sopivaa toimitilaa ei kuitenkaan ollut vielä löytynyt.
He ottivat yhteyttä LogisTilan asiakkuuspäällikkö Maria Hoikkalaan.
– Kävimme heidän kanssaan katsomassa ydinkeskustan alueelta eräitä tiloja, mutta ne eivät kuitenkaan sopineet heille, Hoikkala kertaa prosessia. Lähdimme sitten liikkeelle kartoittamalla heidän toiveensa. Ne olivatkin aika tarkkaan määriteltyjä. Rahoitusalan toimijana he halusivat arvokkaat ja edustavat tilat, joiden piti sijaita Helsingin ydinkeskustassa. Kiinteistössä piti olla myös hyvät palvelut: aulapalvelu, lounasravintola, kuntosali, parkkipaikat ja tietenkin helpot kulkuyhteydet. Koska asiakas tekee elektronista pörssikauppaa, nopeimmat mahdolliset tietoliikenneyhteydet olivat heille erityisen tärkeitä, Hoikkala luettelee.
Tarpeiden kartoituksen jälkeen alkoi sopivien tilojen etsiminen.
– Sörnäisissä oli loistava Antiloopin omistama tila, joka sopi heille palveluiltaan ja ominaisuuksiltaan kuin nakutettu. Ainut, mikä ei vastannut heidän toiveitaan, oli sijainti.
Siitä huolimatta Hoikkala päätyi ehdottamaan asiakkaalle näyttöä kyseiseen tilaan.
– Onneksi asiakas tuli ennakkoluulottomasti katsomaan tilaa sijainnista huolimatta. Ja vaikka heillä oli hieman varautuneet ajatukset alussa, he ihastuivat tilaan heti.
Helsingin ydinkeskustasta siirtyminen Sörnäisiin vaati kuitenkin harkintaa, ennen kuin vuokrasopimus lopulta syntyi.
– Itse tila ja kiinteistö olivat heille täydelliset, ja lopulta se painoi vaakakupissa enemmän. Ja sijaitsevathan myös OP:n ja Nordean pääkonttorit Vallilassa, joten rahoitusalan toimijoita on alueella muitakin, Hoikkala pohtii.
Yksi välittäjän tärkeistä tehtävistä välitysprosessissa on katsoa tarvetta ulkopuolisen silmin sekä löytää ja nähdä myös sellaiset vaihtoehdot, jotka eivät asiakkaalle itselleen tule välttämättä mieleen.
– Heille ei tullut mieleen etsiä toimitiloja vähän kauempaa. Ennakko-odotusten vastaisesti he ihastuivat tähän tilaan, ja antoivat kiitosta siitä, että etsimme sopivia tiloja hieman laajemmin. He olivat tyytyväisiä prosessiin ja meidän toimintaamme, ja antoivat lopuksi palautteen, että voivat suositella palveluamme muillekin toimitilaa etsiville, Hoikkala kertoo ilahtuneena.
Antilooppi oli kiinteistön omistajana hyvä yhteistyökumppani.
– Antiloopin kanssa yhteistyö toimi erinomaisesti, Hoikkala kiittää. He toimivat ripeästi ja tehokkaasti, ja tekivät myös kovasti töitä, jotta asiakkaalle saatiin tarvittavat vastaukset pian.
Hämeentie 19 on kiinteistö, joka valloittaa menneen ajan hienostuneisuudella, mutta toimii tämän päivän tekniikalla. Väinö Vähäkallion suunnitteleman talon arkkitehtuurissa on viitteitä funktionalismista ja 20-luvun klassismista. Kiinteistön naapurustoon sijoittuvat sekä hyvät palvelut että Kalasatamaan nouseva yritys- ja asuinalue. Lähialue tarjoaa lukuisia vaihtoehtoja lounaan nauttimiseen ja yhteiseen viihtymiseen.
Katso Hämeentie 19 ja Käenkuja 3 vapaat tilat
Kuinka me välitämme? Tutustu palveluun tästä!
Lisätietoja:
Asiakkuuspäällikkö Maria Hoikkala, p. 050 527 5595 tai etunimi.sukunimi(at)logistila.fi
Etsitkö uutta toimistotilaa, liiketilaa, tuotantotilaa tai varastotilaa? Kauttamme löytyvät järkevät toimitilaratkaisut ja viihtyisät työympäristöt.